Posts Tagged ‘alman çoban köpeği’

Alman Çoban Köpeklerinin Özellikleri ve Bakımı

Aralık 8th, 2017

Alman Çoban Köpeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alman Kurdu

Diğer Adları

German Shepherd Dog, Alman Kurt Köpeği, Alman Kurdu, Kurt Köpeği, Alsatian, Deutscher Schaferhund

Renkleri

Beyaz haricindeki çoban köpeği renkleri

Çıkış Yeri

Almanya

Çıkış Tarihi

1800’ler

Familya

Çoban köpeği

Orijinal İşlevi

Bekçi köpeği, polis köpeği, çoban köpeği

Günümüzdeki İşlevi

Yasadışı malları bulma, rehber, çoban köpeği yarışmaları, koruma, polis köpeği

Ortalama Ömrü

10-15 yıl

Kilo (Erkek/Dişi)

34-43/34-43 kg

Boy (Erkek/Dişi)

61-66/56-61 cm

 

İlk olarak sürü lideri olarak karşılaşılan Alman Çoban köpekleri, son derece zeki ve sağlam karakterlidirler. Savaş alanlarında mesaj taşıyabilirler. Kurt köpeklerinin kökenlerine ilişkin farklı teoriler vardır, bir söylentiye göre dişi çoban köpeklerinin vahşi kurtlarla çiftleşmesinden ortaya çıktıklarını iddia eder ancak kanıtlanamamıştır. Bir başka söylenti ise çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesinden olan bu köpeklerin zamanla geliştikleri yönündedir.
Alman çoban köpekleri, yabancılara karşı dikkatli, kolay eğitilebilen cesur köpekleridir. Çocuklara ve sahiplerine sevgi duyarlar. Alman kurtları, öğrenmeye heveslidirler ve oldukça zekidirler. Ev hayatına oldukça uyumludurlar ve aileleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Kurt köpekleri gelişmiş bekçi köpekleridir, çok iyi koruma köpeği olurlar. Aşırı derecede korumacı davranmamaları için daha yavruyken sosyalleşmeye alışmalıdırlar.
Çok iyi polis, bekçi, asker ve koruma köpeği olurlar. Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve coşkuyla yerine getirirler. Alman çoban köpekleri arama kurtarma köpeği olarak da oldukça yaygındır. Mükemmel refleksleri vardır ve kusursuz bekçilik yaparlar. Tüm Alman çoban köpeği maması çeşitlerine zooplus.com.tr web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.