Posts Tagged ‘clicker’

Clicker Eğitimiyle Komutlar Öğretmek

Kasım 17th, 2017

Clicker Eğitimi Nedir?

Clicker eğitimi, genellikle köpek eğitimlerinde kullanılan en etkili metotlardan biridir. Clicker, bilimsel yöntemlere dayanarak, sizin, köpeğinizle, basit ve doğru bir şekilde ilişki kurmanızı ve onu, hemen hemen istediğiniz her şey için eğitebilmenizi sağlar. Klasik yöntemlerle, birçok komutu köpeklere öğretmek zorken, clicker yöntemiyle öğretmek oldukça kolaydır.

Image result for clicker training

Clicker Nedir?

Clicker, plastik, ufak bir kutudur. Üzerindeki bir düğme ya da gergin çelik bir düzenek sayesinde, üstüne bastığınızda klik sesi çıkartır, köpeğiniz bu sesle ödüllendirileceğini anlar ve eğitim süreci bu şekilde gerçekleşir.

74832_pla_clicker_fg_0946_2

Tüm Köpekler Clicker ile Eğitilebilir Mi?

Hemen hemen bütün köpekler, clicker ile eğitilebilir. Fakat bazı ürkek köpeklerin ya da daha önce klasik yöntemlerle eğitime maruz kalmış bazı köpeklerin clicker adaptasyonu, biraz daha uzun sürebilir. Bazen de köpek sahipleri, clicker kullanırken, köpeğin dikkatini toplamak için gereken mekanik başarıyı göstermekte zorlanabilirler. Bu gibi durumlarda, gerekirse, köpek sahibi eğitim yaparken, clickerı başka biri kullanabilir.

Image result for clicker training

Hep Clicker Kullanacak Mıyım?

Clicker, köpeğin öğrenmesi esnasında eğitmenin işini kolaylaştıran bir aparattır. Bir kez öğrenilen komut tekrarla kalıcı olur. Öğrenilmiş davranışlarda clickerı bırakıp, yeni bir komut öğretmek istediğinizde tekrar clicker kullanmak doğru yol olacaktır.