Posts Tagged ‘kedi bakım’

Evcil Hayvanlarımızın Hayatını Kolaylaştıran Aksesuarlar

Eylül 23rd, 2013

Mevsim değişimlerinde, özellikle yaz ve kış geçişlerinde bahar aylarında evcil hayvanlarımızda çeşitli değişiklik meydana gelir. Bunların en temel olanları, tüy dökülmeleri, vitamin takviyesi ve deride hassasiyettir.

Öncelikli olarak bu değişiklikleri en aza indirmek amacıyla kuru ve yaş mamalardan destek alırız fakat bu ürünlerin yanında bazı aksesuarlar ile dönemi kolaylaştırabiliriz.

maltttTüy Bakımıfurmiiii

Mevsimsel  geçişlerde evcil hayvanların tüy yapılarında değişiklikler meydana gelir. Yazın bulunan tüyler, daha ince, narin ve yumuşak olmasına rağmen kış oluşan tüyler hayvanları korumak amacıyla  daha kalın ve serttir. Bu değişimler aşırı ve yoğun tüy dökülmelerine neden olur

Tüy dökülmesini en aza indirmek amacıyla düzenli olarak tüylerinin fırçalanmasına dikkat edin.  Kedilerinizin ve köpeklerinizin ince ve kopmak üzere olan tüylerini toplamak üzere geliştirilmiş furminatörleri kullanabilirsiniz.

 

Özellikle kedilerimizin yalanma ile daha çok tüy yutacaklarını düşünerek tüy yumakları ve sindirilemeyen besinleri engelleyen kedi maltları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte tüy yumağı engelleyici bir çok kuru mama da bu tüylerin midede birikmesine engel olacaktır.

Evcil Hayvanlarınızı Sıcak Tutun!

köpek yatakkk

 

 

Evcil hayvanlarınız özellikle kış aylarında daha çok uyurlar. Bu yüzden onlara kışın rahat ve sıcak bir ortam yaratmanız gerekmektedir. Tüylü ve peluş evcil hayvan yatakları kış ayları için idealdir. Kedi ve köpeklerin tercihleri yatak konusunda değişkenlik gösterebilir. Kapalı ve yumuşak yataklar kedileriniz için vazgeçilmez bir kış aksesuarı olurken köpekleriniz için daha geniş ve üstü açık sizi rahatça görebilecekleri ürünler vazgeçilmez olur.

43208

 

 

Kışın evcil hayvanlarınızın sıcağı aradıklarını kendi gözleriniz ile görebilirsiniz. Kalorifer veya radyatöre yakın veya üstünde uyumaya çalışırken sık sık görürüz. Bu yüzden onların rahatını sağlamak amacıyla geliştirilmiş radyatör yataklarını alıp daha rahat bir alan yaratabiliriz.

 

 

 

Evde Rahat Bir Ortam Sağlayın

Evcil hayvanlarımız kış aylarında evde daha çok zaman geçirmeye başlar ve  bu yüzde evde onların rahatını sağlayan ürünler ile bu durumu kolaylaştırabilirsiniz.yürüyüş

Kedilerimiz ve köpeklerimiz için tercih edeceğimiz birbirinden farklıdır. Bu yüzden her ikisi içinde temel ihtiyaçlarını göz önüne alarak ürünlerin seçmeliyiz.

Kedilerimizin doğal olarak tırmalama saklanma gibi içgüdüsel hareketlerini ev içinde sağlayabilecekleri. Hem saklanmalarını hem de tırmalamalarını sağlayacak ürünlere rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Kedi tırmalamaları, tüneller, kedi otlu oyuncaklar ve ödül mamaları ile evde hoş vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Köpeklerimiz için ise daha çok ısırma ve hareket etmelerini sağlayacak ürünler tercih edebilirsiniz. Diş gelişimlerine önem göstermemiz gereken köpeklerimiz için özellikle bu yönde oyuncak tercih etmeyi unutmayın. Köpeklerimizin evde kaldıkları süre dışında yürüyüşe çıkarmayı da unutmamamız gerekmektedir. Bu yüzden kışın kullanabileceğiniz tasma, koşma ve yürüme kayışları satın alabilirsiniz.

Kedinizin Tüy Problemi ve Çözümü

Eylül 11th, 2013

hairball_bloptopKediler temizlik konusunda çok hassastır. Fakat bakım alışkanlıklarının olumsuz etkisi de vardır. Tüylerini yalarken aşırı miktarda yutabilirler.Midesinde çok fazla tüy birikirse kediniz onu kusarak dışarı atmaya çalışır. Kediler için zaman zaman tüy yumağı birikimi oldukça doğal bir şeydir, ama aşırı tüy yumağı iştah kaybı ya da diğer mide sorunlarına yol açabilir.

Kedinizi bu tatsız deneyimden korumak ve tüy yumağı sorununu çözmek için birçok yol vardır. İşte tavsiye ettiğimiz birkaç çözüm…

 

Tüy Yumağı İçin Özel Beslenme

Birçok lider marka yutulan tüylerin sindirimine yardımcı maddeleri içeren tüy yumağına özel mamaları üretmektedir. Eğer tüy yumağı sorunu iç hastalıklarından kaynaklanmış ise, alternatif olarak, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile güçlendirilen deri ve tüy bakımına özel mamaları deneyebilirsiniz.


Tüy Döküntüsünün En Aza İndirilmesi

Tüy miktarını azaltmak için kedinizi düzenli olarak tarayınız. Dökülme mevsimleri olan ilkbahar ve sonbaharda özel tarak yardımıyla tüy dökülmesini kontrol altında tutabilirsiniz. Aldığınız tarak üzerinde mutlaka  metal yarıklar olmalıdır. Normal fırçalar ile temizlenmesi zor olan ince ve gevşek tüylerin alınmasını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.

 

Kedi Maltları

Kedi maltları, tüy yumaklarının oluşumunun engellenmesinin en kolay yollarından biridir. Kediler, yalanma sonucunda tüylerini yutarlar, bu tüyler zaman içerisinde mide ve bağırsakta birikerek önemli sindirim sorunlarına yol açabilir. Kedinizin tüylerinin düzenli olarak fırçalar ve malt kullanırsanız ile tüy yumağı oluşumunu engeller.