Posts Tagged ‘kedi yıkanır mı’

Kedimi Nasıl Yıkayabilirim?

Şubat 3rd, 2017

cat is having a shower ile ilgili görsel sonucu

Kediler genetik olarak yıkanmayı ve suyun temas etmesini sevmeyen hayvanlardır. Dolayısıyla kedileri yıkamak öyle çok da kolay değildir. Dil ve dişleri ile yaptıkları temizlik onların doğasının bir parçasıdır. Kedilerin kendilerini temizlemeleri boş vakitlerinde en çok yaptıkları aktivitedir. Bunun dışında yıkanmaya alışan kediler ve Van Kedileri genellikle suyu severler. Türkiye kökenli bir ırk olan Van kedilerinin suyu seven bir ırk olduğu, özellikle geçmişten günümüze aşırı sıcak yaz günlerinde serinlemek için Van Gölü suyuna girdikleri bilinmektedir. Kedinizin yıkanması gerektiğinde kedi şampuanı kullanmanız gerekmektedir. Çünkü insan şampuanlarının PH derecesi kedilerin ve köpeklerin deri sağlığı açısından zararlıdır.

 

Kedimi Yıkamadan Önce Bilmem Gerekenler

  • Kedinizi onun en uysal olduğu zamanda yıkamalısınız. Çünkü suyu gördüklerinde korkabilir veya temastan kaçınmak istedikleri için panik yapabilirler.
  • Kedinizin yıkama esnasında size zarar vermemesi için tırnaklarını kesin. Kedinizin tırnaklarını kesmek için özel kedi ve köpek tırnak makasları satılmaktadır. Yıllardır sahibi bile olsanız sudan kaçmaya çalıştığı anda ister istemez sizi yaralayabilir.
  • Kedinizi tarayarak iyice temizleyin. Böylece dökülmek üzere olan tüyleri toplamış olursunuz.

 

Kediler suya alıştıktan sonra kendi istekleri ile suyla oynama ve yıkanma davranışı sergileyebilirler. Yıkanmaları için bir zorunluluk duyulmaması nedeniyle ayda ya da iki ayda bir defa
yıkanmaları deri sağlığının zarar görmemesi için kabul edilebilir sıklıklardır. Daha erken sürelerde kedilerin yıkanması çeşitli deri problemlerine neden olabilir. Banyo sonrasında hastalanmamaları için özellikle kış aylarında sıcak bir ortamda kalmaları sağlanmalıdır.

cat is having a shower ile ilgili görsel sonucu