Posts Tagged ‘kedilerin bıyıkları ne işe yarar’

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Aralık 22nd, 2017

cat moustache gif ile ilgili görsel sonucuBıyıkların, birçok kedi ırkında bir ölçü aleti yerine geçtiğini çoğu insan bilir. Kediler, dar aralıkları bıyıklarının genişliğiyle ölçer ve bir aralığın içinden geçip geçemeyeceklerine böyle karar verirler. Ancak, tüm kedi ırkları yön bulmakta bıyıklarını kullanmazlar.

Bıyıkların başka yaşamsal işlevleri de vardır. Kediler, burunlarının iki yanındaki uzun bıyıkları döndürerek, yakınlarda bir av olup olmadığını anlamak için çevreyi tararlar. En anlaşılmaz olan şey, bir kedinin belirli bir nesnenin orada olduğunu anlaması için bıyıklarının o nesneye değmek zorunda olmamasıdır. Bıyıklardaki sinirler, kedilerin beynine tonlarca bilgi göndererek onlara neredeyse algı ötesi yetenekler kazandırır.

Kedilerin ayrıca gözlerinin üstünde de narin kaşları vardır. Bu ince tüyler, bizim kirpiklerimiz gibi, kedilerin gözlerini havadaki çer çöpten korurlar. Çene altındaki incecik tüyler de aşağıda bulunan nesneleri algılar. Ön bacaklardaki tüyler ise, yere sağlam iniş yapmakta ve yırtıcıların varlığını sezinlemekte kedilere yardım eder.

Bıyıklar aynı zamanda kedilerin ruh hali hakkında işaretler verir. Kediniz bir sese kulak kabartırken ve sakin sakin otururken bıyıklarının nasıl göründüğüne bakın. Sakin anlarında kedilerin bıyıkları hafifçe yana yatık durur. Ama bir şeye dikkat kesilir ya da kendilerini tehlikede hissederlerse, bıyıkları kendiliğinden dikilir ve öne doğru döner.

Bıyıksız kalmak, kedinizin denge duygusunu, derinlik algısını ve uyarı sistemlerini bir ölçüde etkileyebilir. Veterinerler, bıyıksız kalmış kedilerin bıyıkları uzayıncaya kadar evden dışarı bırakılmamasını tavsiye ediyorlar, ki bu süre de iki üç ayı bulabilir.