Posts Tagged ‘kediyle tatil’

Kedinizle Araba Yolculuğu Keyfi

Nisan 20th, 2017

Yaz geliyor! Kedinizle seyahat ikiniz için de nasıl daha güzel hale gelebilir diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. Kediniz varsa ve 1-2 günden uzun sürecek bir seyahate çıkıyorsanız eğer, evinizin minik dostunuzu emanet edebileceğiniz birilerini bulmakta zorlanabilir veya yanınıza almak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda, hem kendinizin ve araç içindeki diğer kişilerin hem de kedinizin rahatını ve güvenliğini sağlayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

kedikedi

Yolculuk Başlarken

Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka bir taşıma çantası almanız gerekmektedir. Kedinizin araba içinde serbest bir şekilde dolaşması sizin ve onun için tehlikeli durumlara yol açabilir. Yolculuk sırasında korktuğu takdirde sürücü koltuğuna veya pedalların bulunduğu yer gibi tehlikeli bölgelere sıçraması can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Öte yandan ani fren gibi arabanın içerisinde oluşacak bir sarsıntı sonucunda savrularak zarar görebilir. Bütün bu durumlara engel olabilmek için taşıma çantanızın olması çok önemlidir.

Yanınıza alacağınız taşıma çantasını seçerken kedinizin boyutları, yapacağınız yolculuğun uzunluğu gibi faktörleri göz önüne almalısınız. Uzun yolculuklar için geniş taşıma çantalarının kullanılması, hareket özgürlüğü sağlaması açısından daha rahat etmelerini sağlayacaktır. Ancak kedinin boyutları küçükse, çok büyük taşıma çantalarını tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü taşıma çantası, yolculuk esnasında yaşanacak sarsıntılar sonucunda kedinizin çantanın içinde oradan oraya savrulmasına neden olacak kadar büyük olmamalıdır. Bunun tam tersine kedinizin boyutları çok büyükse eğer, küçük bir taşıma çantası tercih etmeniz de kedinin iskelet ve kas sisteminde problemler yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca huzursuz bir yolculuk geçirmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Unutmamanız Gerekenler!

Yola çıkmadan önce mama kabını, su kabını ve kedi tuvaletini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Mümkün olduğunca mola vererek kedinizin ihtiyaçlarını gidermesini sağlamanız çok önemli. Öte yandan bu molalar, arabanın içerisinde özgürce hareket edip rahatlamasına da imkan verecektir.

Yolculuğa başlarken kediniz korkabilir veya miyavlayabilir. Buna engel olmak için de arabaya ilk bindiğiniz anda kedinizi kucağınıza alarak ya da taşıma kutusunun kapısını açarak, kedinizi sevmeniz ve rahatlatmanız faydalı olacaktır. Sıkıntısı geçtikten ya da azaldıktan sonra da taşıma kutusunu sabitleyerek güvenli ve rahat bir yolculuğa devam edebilirsiniz.

voyager_voiture_avec_chat