Posts Tagged ‘konserve mama’

Evcil Hayvanlar için Konserve Mama Kullanımı

Ekim 28th, 2013

indir (1)

Köpeklere oranla, kedilerde alt üriner sistem rahatsızlıkları oldukça sık görülür. Bu rahatsızlığın oluşmasında yanlış beslenme alışkanlıkları kadar, yeteri kadar su tüketilmemesi de etkendir. Çünkü kediler ne kadar su içerse o kadar idrar üretecek ve idrarını o kadar sık yapacaktır. Bu sayede idrar yoğunluğu azalacak, ayrıca idrarın idrar kesesinde bekleme süresi azalacağı için kristal ve taş oluşumu zorlaşacaktır.

Kuru mamalarda ortalama su oranı % 15 civarındayken, konserve mamalarda bu oran ortalama % 80 civarındadır. Bu sayede minik dostunuzun günlük beslenmesini en sağlıklı şekilde ona sunarken, günlük su alım miktarını da arttırmış olursunuz.

Bazı minik dostlarınız sadece konserve mama ile beslenmeyi reddedebilir. Bu gibi durumlarda konserve ve kuru mamayı karıştırarak ona sunmak en doğru çözüm olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; günlük besleme miktarlarıdır. Şayet minik dostumuza mamasını kuru konserve şeklinde karıştırarak vermek istiyorsak, 1 adet 85 gr konserve ve 40 gr kuru mama vermeliyiz. Ancak bu şekilde minik dostumuzu sağlıklı ve dengeli şekilde beslemeye devam edebiliriz.

Diğer bir taraftan aynen insanlarda olduğu gibi, farklı hayat evrelerindeki kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Ve minik dostunuzun sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi, daha uzun yıllar sizinle kaliteli bir hayat sürebilmesi için ona içinde bulunduğu hayat evresine özel formüle edilmiş bir beslenme sunabilmeniz çok önemlidir.