Posts Tagged ‘köpek ağız sağlığı’

Diş Hastalıkları İle İlgili Acı Gerçekler

Eylül 11th, 2013

Template_bloptop-Dental-DiseaseDiş sorunları evcil hayvanlarınızın düzgün çiğnemesini engeller ve enfeksiyonlara neden olur.  Bu sebepler de hayvanın yetenek kaybına ve vücudunda yaygın ağrılara yol açabilir. Bu durumda evcil hayvanınızın ağız kokusu pek çekici olmayacaktır! Kedi veya köpeğin ağız kokusu oluşması normal değildir.

Önleyici tedbirler diş hastalıklarını önlemeyi kolaylaştırır. Özellikle yaşlılık döneminde yaptığınız düzenli bakım sayesinde evcil hayvanınızın dişlerin temiz ve sağlıklı olmasını sağlar.

Diş Etlerini Mutlaka Kontrol Edin!

Birçok hayvan sahibi, evcil hayvanlarını aylarca kontrol etmezler ve diş hastalıklarının ciddi olduğunu düşünmezler fakat, diş ve diş etlerinin düzenli olarak kontrol edilip bunun alışkanlık hale getirilmesi gerekir. Uyuşukluk, yeme güçlüğü, bazen iştahsızlığa yol açan yeme davranışlarının değişikliği veya ağzı sulanma gibi hastalığın ilk belirtileri; karakter değişiklikleri ile beraber köpeğinizin veya kedinizin saldırgan olmasına sebep olur.

Diş hastalıklarından ana tip olan Periodontal hastalığı dişler etrafındaki destek yapısını yani diş etini etkiler, Entodontik bu hastalık ise direk dişlere zarar verir. Hayvanlar kötü çene veya diş uyumsuzluğundan dolayı ortodontik sorunlarına sahip olabilirler.

3 yaşından büyük evcil hayvanların % 80 Periodontal Hastalığına sahiptir!

Periodontal hastalığı çok yaygındır ve bu hastalığın hoş olmayan sonuçları sadece estetikle sınırlı değildir (örneğin kötü kokulu nefes ve kahverengi dişler).

Bu plak birikip (dişin üzerine bir biyo-film oluşturup proteinleri ve bakteriyi arttırıp) taşlaşmasına ve içine tartar oluşturulmasına neden olur. Tartar kendi başına zararlı değildir ama plak oluşturulmasına yardımcı olur.

Fırçalarken ilk belirtileri diş eti çizgisi boyunca görülen ince bir kırmızı çizgi oluşur. Diş eti çizgisindeki bu durum; diş eti iltihabı olarak bilinir. Bu işaretleri görürseniz periodontal hastalığının gelişmesini engellemek için hızlı bir şekilde tedbir almanız gerekmektedir.

Hiçbir önlem alınmazsa, periodontitis hastalığı diş eti ve dişlerin etrafındaki destek kemik yapısının kaybına yol açabilir. Periodontitis hastalığı yüzünden hasar görmüş alanlar bakteri barındırmak için mükemmel bir yerdir.

İleri aşamalarında Periodontal hastalığı sessiz bir katile dönüşür, vücuttaki diğer bölgelerinde enfeksiyon yayılabilir, kalp, karaciğer hastalığına ve böbrek yetmezliğine neden olur. Diğer sorunlar ise çene kırıkları, burunda  delik oluşmasına veya evcil hayvanınıza kaçınılmaz şiddetli ağrılar yaşamasına neden olur.

Önlem ve evde bakım

Şimdi biz yaygın ve zararlı diş hastalıklarını biliyoruz ama  bu durumu engelleyecek dog teeth 26tedbirler nelerdir?

Düzenli, rutin bir diş bakımı diş hastalıklarını önlemek için bir anahtardır. Günlük pet diş fırçası veya parmak fırçası ile fırçalama plak ve tartar oluşumunu ciddi bir şekilde engeller. Ancak florür içeren ve insanlar için olan diş macunları kullanmamalısınız. Bunun yerine kedi veya köpeğinizi ikna etmek için et aromalı özel bir pet diş macunu kullanın.

Köpeğinizin dişlerini fırçaladığınız zaman macunu aşağı doğru bastırın ve diş eti kenar boşluklarına fırçalayıp fırçalamadığınıza emin olunuz. Fırçalamaya çürümesi daha muhtemel olan arka dişleri üzerinden başlayınız. Böylelikle, köpeğiniz oyun oynarken ya da koşarken çabuk yorulmaya neden olabilecek yüksek risk alanı olan arka dişler temiz olacaktır. Diş etlerinden kanamayı görürseniz korkmayın, eğer düzenli olarak fırçalamaya devam ederseniz kanama zamanla azalacaktır.

Evcil hayvanınızı dişlerini fırçalamaya yeni başladıysanız ya da köpeğiniz fırçasından hoşlanmıyor ise endişelenmeyiniz her şey yavaş yavaş düzelir ve köpeğiniz fırçasına alışır. İlk önce parmağınızı ağzına yaklaştırın ve ön dişlerinde dokunarak köpeğinizi fırçanın dişlerine dokunmasına alıştırmaya çalışınız. Parmağınız ile dokunmaya alıştıktan sonra parmak üzerinde macun sürülmüş temiz bez sarınız ve yavaş yavaş ön dişlerini fırçalamaya başlayınız.

Fırçalamaktan korkmamaları için fırçalama seansından sonra köpeğinizi her zaman okşayıp ödüllendirin.

231574_dog_a_dent_zahnbue3_81Diğer ev diş bakımı seçenekleri

Çiğneme oyuncakları gibi pek çok köpek çiğneme oyuncakları diş eti üzerinde masaj yaparak dişlerden plak temizlemek için tasarlanmıştır. Biliyoruz ki, çiğneme oyuncakları günlük fırçalamanın yerini alamaz ama hem diş bakımı hem de psikolojik yönünden köpeğinize çok yaralı olur.