Posts Tagged ‘köpek diş bakımı’

Köpeğinizin Diş Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mart 28th, 2017

awaw

Köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir. Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır.

Proteinler, bakteriler ve besin parçacıkları bir araya gelerek, dişin üzerinde kalması halinde kademeli olarak biriken plağı oluşturur. Daha sonra salyadaki mineraller bu plağı, diş eti hattı etrafında toplanan sert, sarımsı bir birikim olan diş taşına dönüştürür. Diş taşı, diş etlerini tahriş ederek, periodontal hastalığın başlangıcı olan gingivite yol açabilir.

 

Yaşlandıkça Meydana Gelen Sorunlar

Bakteriler, dişlere, kemiklere, diş etlerine ve dişlerin çevresindeki bağ dokuya saldırmakta ve bu da, ciddi bir enfeksiyona ve dişin kaybedilmesine yol açabilmektedir. Enfeksiyona neden olan bakteriler, kan dolaşımına girmeleri durumunda akciğerler, karaciğer, böbrekler ve kalbe ulaşabilmektedir. Bu nedenle, köpeğinizin sağlığı açısından dişleri büyük öneme sahiptir.

Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Diş eti hattında diş taşı birikimleri
  • Mama yemede güçlük çekme
  • Diş etlerinde şişme ve kanama
  • Ağız kokusu

 

Köpekler için Diş Fırçası Seçimi

Köpeğinizin dişini fırçalamak için çeşitli diş fırçaları bulunmaktadır. Önemli olan köpeğinizin ağız büyüklüğüne uygun olanı ve sizin köpeğinizin dişini hangisiyle daha rahat fırçalayabileceğinizdir. Özellikle köpekler için üretilmiş olan diş fırçaları daha küçük, çok yumuşak ve daha farklı şekildedir. Parmak diş fırçasını kullanırsanız, diş fırçasını parmağınıza takın ve hiçbir şekilde elinizi köpeğinizin dişine temas etmeksizin fırçalayın. Dilerseniz köpeğiniz için diş macununu ve diş fırçasını sitemiz aracılığıyla köpek diş bakımı kategorisinden satın alabilirsiniz.

 

dişköpek

 

Köpekler için Diş Macunu Seçimi

Diş macunu konusunda dikkat etmemiz gereken en önemli şey evcil hayvanlar için üretilmiş olmasıdır. İnsanlar için üretilmiş olan diş macunları köpeğinizin midesini rahatsız eder. Dostlarımız için üretilmiş olan diş macunları içerisinde farklı malzemeler bulunmaktadır ve birçok diş hekimi tarafından bu diş macunları, jeller ve ağız gargaraları tavsiye edilmektedir.

 

Diş Fırçalamaya Alıştırmak

Köpeğinizi dişlerinin fırçalanmasına alıştırmak için, öncelikle sakinleştirmeniz gerekmektedir. Diş macunundan minicik bir parçanın tadına bakmasına izin verin ve daha sonra bu hisse alıştırmak için dişine hafifçe masaj yapın.

İlk önce bundan hoşlanmayabilir ama sabırlı olmanız gerekmektedir.

Dişlerin diş eti ile birleşme yerine özellikle dikkat ederek, dairesel bir hareketle fırçalayın. Ardından, yerinden çıkarmış olduğunuz herhangi bir plağı temizlemek için, ağzının içini dikey yönde fırçalayın.

Köpeğinizin dişlerini en az haftada bir kez fırçalamalısınız; ancak günde bir kez fırçalamanız daha iyidir.

 

Diş Dostu Oyuncaklar

Köpeğinize oyuncak seçerken dişlerine zarar vermemesini göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Köpeğinizin dişlerinin sağlamlaşması ve temiz kalması için üretilmiş özel köpek oyuncakları da vardır. Bu ürünler köpeğinizin mutlu zaman geçirirken aynı zamanda temiz dişlere sahip olmasını sağlayarak diş temizliğinde önemli rol oynarlar.69374_hundespielzeug_tpr_knochen_mit_tau_fg_dsc4171_8

Diş Hastalıkları İle İlgili Acı Gerçekler

Eylül 11th, 2013

Template_bloptop-Dental-DiseaseDiş sorunları evcil hayvanlarınızın düzgün çiğnemesini engeller ve enfeksiyonlara neden olur.  Bu sebepler de hayvanın yetenek kaybına ve vücudunda yaygın ağrılara yol açabilir. Bu durumda evcil hayvanınızın ağız kokusu pek çekici olmayacaktır! Kedi veya köpeğin ağız kokusu oluşması normal değildir.

Önleyici tedbirler diş hastalıklarını önlemeyi kolaylaştırır. Özellikle yaşlılık döneminde yaptığınız düzenli bakım sayesinde evcil hayvanınızın dişlerin temiz ve sağlıklı olmasını sağlar.

Diş Etlerini Mutlaka Kontrol Edin!

Birçok hayvan sahibi, evcil hayvanlarını aylarca kontrol etmezler ve diş hastalıklarının ciddi olduğunu düşünmezler fakat, diş ve diş etlerinin düzenli olarak kontrol edilip bunun alışkanlık hale getirilmesi gerekir. Uyuşukluk, yeme güçlüğü, bazen iştahsızlığa yol açan yeme davranışlarının değişikliği veya ağzı sulanma gibi hastalığın ilk belirtileri; karakter değişiklikleri ile beraber köpeğinizin veya kedinizin saldırgan olmasına sebep olur.

Diş hastalıklarından ana tip olan Periodontal hastalığı dişler etrafındaki destek yapısını yani diş etini etkiler, Entodontik bu hastalık ise direk dişlere zarar verir. Hayvanlar kötü çene veya diş uyumsuzluğundan dolayı ortodontik sorunlarına sahip olabilirler.

3 yaşından büyük evcil hayvanların % 80 Periodontal Hastalığına sahiptir!

Periodontal hastalığı çok yaygındır ve bu hastalığın hoş olmayan sonuçları sadece estetikle sınırlı değildir (örneğin kötü kokulu nefes ve kahverengi dişler).

Bu plak birikip (dişin üzerine bir biyo-film oluşturup proteinleri ve bakteriyi arttırıp) taşlaşmasına ve içine tartar oluşturulmasına neden olur. Tartar kendi başına zararlı değildir ama plak oluşturulmasına yardımcı olur.

Fırçalarken ilk belirtileri diş eti çizgisi boyunca görülen ince bir kırmızı çizgi oluşur. Diş eti çizgisindeki bu durum; diş eti iltihabı olarak bilinir. Bu işaretleri görürseniz periodontal hastalığının gelişmesini engellemek için hızlı bir şekilde tedbir almanız gerekmektedir.

Hiçbir önlem alınmazsa, periodontitis hastalığı diş eti ve dişlerin etrafındaki destek kemik yapısının kaybına yol açabilir. Periodontitis hastalığı yüzünden hasar görmüş alanlar bakteri barındırmak için mükemmel bir yerdir.

İleri aşamalarında Periodontal hastalığı sessiz bir katile dönüşür, vücuttaki diğer bölgelerinde enfeksiyon yayılabilir, kalp, karaciğer hastalığına ve böbrek yetmezliğine neden olur. Diğer sorunlar ise çene kırıkları, burunda  delik oluşmasına veya evcil hayvanınıza kaçınılmaz şiddetli ağrılar yaşamasına neden olur.

Önlem ve evde bakım

Şimdi biz yaygın ve zararlı diş hastalıklarını biliyoruz ama  bu durumu engelleyecek dog teeth 26tedbirler nelerdir?

Düzenli, rutin bir diş bakımı diş hastalıklarını önlemek için bir anahtardır. Günlük pet diş fırçası veya parmak fırçası ile fırçalama plak ve tartar oluşumunu ciddi bir şekilde engeller. Ancak florür içeren ve insanlar için olan diş macunları kullanmamalısınız. Bunun yerine kedi veya köpeğinizi ikna etmek için et aromalı özel bir pet diş macunu kullanın.

Köpeğinizin dişlerini fırçaladığınız zaman macunu aşağı doğru bastırın ve diş eti kenar boşluklarına fırçalayıp fırçalamadığınıza emin olunuz. Fırçalamaya çürümesi daha muhtemel olan arka dişleri üzerinden başlayınız. Böylelikle, köpeğiniz oyun oynarken ya da koşarken çabuk yorulmaya neden olabilecek yüksek risk alanı olan arka dişler temiz olacaktır. Diş etlerinden kanamayı görürseniz korkmayın, eğer düzenli olarak fırçalamaya devam ederseniz kanama zamanla azalacaktır.

Evcil hayvanınızı dişlerini fırçalamaya yeni başladıysanız ya da köpeğiniz fırçasından hoşlanmıyor ise endişelenmeyiniz her şey yavaş yavaş düzelir ve köpeğiniz fırçasına alışır. İlk önce parmağınızı ağzına yaklaştırın ve ön dişlerinde dokunarak köpeğinizi fırçanın dişlerine dokunmasına alıştırmaya çalışınız. Parmağınız ile dokunmaya alıştıktan sonra parmak üzerinde macun sürülmüş temiz bez sarınız ve yavaş yavaş ön dişlerini fırçalamaya başlayınız.

Fırçalamaktan korkmamaları için fırçalama seansından sonra köpeğinizi her zaman okşayıp ödüllendirin.

231574_dog_a_dent_zahnbue3_81Diğer ev diş bakımı seçenekleri

Çiğneme oyuncakları gibi pek çok köpek çiğneme oyuncakları diş eti üzerinde masaj yaparak dişlerden plak temizlemek için tasarlanmıştır. Biliyoruz ki, çiğneme oyuncakları günlük fırçalamanın yerini alamaz ama hem diş bakımı hem de psikolojik yönünden köpeğinize çok yaralı olur.