Posts Tagged ‘yavru kedi’

Yeni Başlayanlar İçin Evde Kedi Bakımı

Eylül 30th, 2013

komik-yavru-kedi

Evcil bir hayvan gerçekten en iyi dostlarımızdan biri olabilir. Çok yorucu bir günün sonunda veya çok üzgün olduğunuz bir zaman da evinize geldiğiniz anda sizi bekleyen gerçek bir dost tüm günün yorgunluğunu alır.

Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan beslemenin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri ortaya çıkmıştır. Stres azalması, bedensel açıdan dengede kalmak ve yorgunluğa karşı koruyucu kalkan görevindedir. Evimizde evcil hayvan beslemenin elbette ki zorlukları da bulunmaktır. Öncelikle evinizde sizinle yaşamaya karar veren evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Beslenme alışkanlığı, tuvalet bakımı ve evde vakit geçirmesi bir evcil hayvanın öncelikleridir.

Kediler günümüzde evde bakılabilecek ve bizlere iyi birer dost olabilecek hayvanların başında gelir. Peki, evimize gelen yeni dostumuzun ihtiyaçları nelerdir? Günlük bakımını kolayca nasıl sağlayabiliriz?

 

trixie_toilette_offen_rot

Kedi Tuvaleti ve Kedi Kumu

m_rm_r_naturel_kedi_kumu_10_ltKedi bakımında en önemli ihtiyaçlardan biridir. Kedilerimizi köpekler gibi dışarıda dolaşamadığı  için ihtiyaçları olan malzemelerin evde bulunması gerekir. Kedi tuvaleti kumu eşelerken dökülmeyecek ve rahatlıkla kullanabileceği boyutlarda olmalıdır.

Günlük olarak kumunu değiştirebileceğiniz ürünler kullanmalısınız. Topaklanan kum veya kristal kum kedileriniz için idealdir. Topaklanan kum adını verdiğimiz kum kedilerimizin tuvaletini temizlememiz en pratik yollardan biridir. Topaklaşması sayesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Kristal kum ise yapısıyla idrarı hapseder ve kötü kokuların oluşmasını engeller.

 

Mama Seçimi

kitten-healthy-development-with-chicken_1_1Kediler beslenme konusunda seçici canlılardır. Ev yemekleri ile beslenmesine başlayan bir yavru kedilerde kuru mamayı kesinlikle reddedecektir veya konserve mama ile başlanan bir beslenme programı diğer yemek türlerini istememesine neden olacaktır. Her kedinin farklı bir damak tadı vardı. Bazı kediler tavuk etinden hoşlanırken bazıları ise balıktan hoşlanırlar. Öncelikli olarak kedinizin damak tadına uygun bir mama seçmeniz gerekmektedir. Kediniz için seçtiğiniz uygun yaş ve ağırlık türüne göre seçmeniz gerekmektedir.Seçtiğiniz bu ürünü mutlaka kullanım kılavuzunda belirtilen ölçüler ile kullanınız.


Konserve mama
kullanımda dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise kedinizin yaş ve boyutlarıdır. Yavru kediniz için mutlaka yavru kedine özel mamalar kullanmanız gerekmektedir. Miktarları ise kullanım şeklinde belirtilen ölçülerde vermeyi ve bunun gelişimi için önemli olduğunu unutmayın.

 

24498Mama ve Su Kabı

Kedilerinizin mama ve suya kolay bir şekilde ulaşması için uygun kaplar kullanmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Kullandığımız mama kabının yanında mutlaka kolayca ulaşabileceği bir su kabı bulunmalıdır.Kullanılan mamalar kedinizin susamasına ve bol su tüketmesine neden olur. Kedinize su yeri süt vermeyin.

Süt kesinlikle suyun yerini tutmaz ve hassas olan midelerine zarar verebilir. Normal süt kullanımı yerine kediler için özel olarak hazırlanan kedi sütlerini denemelisiniz. Kullandığınız süt için ise mutlaka ayrı bir kap kullanmanız gerekiyor. Mama kaplarınızı sıklıkla temizleyiniz ve her gün suyunun temiz olduğundan emin olunuz

 

Boyun Tasması

Kedilerimizin için özellikle evimize yeni gelen bu küçük misafirlerimiz için gereklidir. Etrafı tanımak için evinizin her köşesinde olma ihtimalleri vardır. Tasmalarda bulunan çan sayesinde onları bulmamız kolaylaşacaktır.


Tırmalama Tahtası

Tırmalama tahtaları, kedinizin egzersiz yapmasını ve tırnaklarındaki ölü deriyi temizlemelerini sağlar. Bununla birlikte kedilerimizin içgüdüsel olarak gerinme ihtiyacını kolay bir şekilde karşılayabilecek gerekli bir üründür.

 

Tarama Ürünleri

Özellikle kedinizin tüy yapısına göre günlük olarak kullanmanız gereken bir üründür. Uzun tüylü ırklarda en gerekli malzemedir. Yavruluk döneminden itibaren düzenli bir şekilde uygulayacağınız tarama işlemi kedinizin tüy bakımda oldukça önemlidir.

 

Taşıma Çantası

Yapacağınız yolculuklar sırasında, veterinere muayenelerine giderken hem sizin hem de kedinizin rahat yolculuk yapması için mutlaka sahip olmanız gerek bir üründür. Kediler kendilerini kapalı bir kutunun içinde güvende hissederler. Taşıma çantası sayesinde rahat bir yolculuk yapmalarını sağlayabilirsiniz.

 

45804 (1)Oyuncaklar

Kediler de oyuncaklara ihtiyaç duyar. Sahip oldukları oyuncaklar kedilerin hareket etmesine, fit kalmasına ve duyu organlarını keskinleşmesini sağlar. Siz yanında olsanız da olmasanız da doğru kedi oyuncağı ile kediniz hiç bir zaman can sıkıntısı yaşamaz.

Kedi Kumu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Eylül 11th, 2013

hygiene_mailingpic Etrafımızda o kadar çok çeşit ve marka kum var ki doğrusunu seçmek zor ve pahalı bir iş olabilir. Bir kedinin kabul edeceği kumu bulmak genellikle daha da zordur. Kedinize uygun bir kumu seçmeye karar vermekte zorlanıyorsanız, zooplus olarak cevapladığımız en sık sorulan sorulara göz atmanızı öneririz.

En İyi Kedi Kumu Hangisidir?

Birçok kişi bu soruyu sorar ama ne yazık ki bu soruya basit bir cevap veremiyoruz! Kumun dış görünüşü konusunda kedilerin çok farklı tercihleri vardır. Bazı kediler güçlü kokulu kumlardan nefret ederler (kedilerin insanlardan daha güçlü koku duygusu vardır) ve her ne pahasına olursa olsun ondan uzak durmaya çalışırlar. Bir çok kedi pençelerinin üzerinde büyük taneli kum hissini sevmezler ve sadece çok iyi ve yumuşak kumu kabul ederler.

Kediniz için mükemmel bir kumu bulana kadar deneme ve yanılma süresi biraz zaman alabilir. Bundan dolayı boşuna para harcamamak ve aldığınız kumu atmak zorunda kalmamanız için ilk başta kumun küçük paketini alınız.

Topaklaşan Kedi Kumu Nasıl Çalışır?

British baby cat with lifted pawBu ürün kedi kumları arasında en popüler ve genellikle en etkili türüdür. Topaklaşan kedi kumu daha büyük granüllerden yapılmış ve sıvı ile temasa geçtiğinde içinde topaklar oluşturur. Topaklar kum içindeki atıklar toplanmasının kolaylığını sağlar.

Topaklaşan Kedi Kumu Benim Yavru Kedim İçin Zararlı Olacak Mı?

Geleneksel topaklaşmayan kedi kumu yavru kediler için tavsiye edilir. Fakat yavru kediler meraklı olduklarından dolayı kum tanelerini yutabilirler. Bu ise onların zayıf sindirim sistemine zarar verebilir.

Silika Jel Kedi Kumunun Özelliği Nedir?

Yeni bir buluş olan Silika Jel Kumu; koku ve sıvının yok edilmesini sağlar ve çok daha az atık oluşturur. Günde bir kaç defa karıştırılıp dışkının düzenli kaldırılması gerekiyor. Bunu düzenli olarak yapmanızı unutmayınız. Düzenli olarak karıştırırsanız, Silika Jel Kumu bir kedi için bir ay kullanabilirsiniz, ama ayda bir defa tamamen yenilemeniz gerekmektedir. Silika Jel Kumu diğer tür kumlarından daha pahalıdır, ama internet mağazamızda en istenilen kumlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Doğayı Koruyan Uygun Bir Kedi Kumu Alabilir Miyim?

Evet alabilirsiniz! Doğada çözünebilen kedi kumları genellikle bitki veya ahşap malzemeden yapılır ve tuvalette bile atılabilir.

Eve Dağılmayan Bir Kedi Kumu Var Mı?

Bazı kedi kumları diğer kumlardan farklı olarak kedinin patiler veya tüylerine yapışmaz ve dolayısıyla eve dağılmaz. Etrafını temiz tutmak amacıyla kedi kumu kabı altında kedi tuvalet önü paspasını kullanmanızı tavsiye ederiz.