Yeni Başlayanlar İçin Evde Kedi Bakımı

Eylül 30th, 2013 by zooplus TR Leave a reply »

komik-yavru-kedi

Evcil bir hayvan gerçekten en iyi dostlarımızdan biri olabilir. Çok yorucu bir günün sonunda veya çok üzgün olduğunuz bir zaman da evinize geldiğiniz anda sizi bekleyen gerçek bir dost tüm günün yorgunluğunu alır.

Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan beslemenin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri ortaya çıkmıştır. Stres azalması, bedensel açıdan dengede kalmak ve yorgunluğa karşı koruyucu kalkan görevindedir. Evimizde evcil hayvan beslemenin elbette ki zorlukları da bulunmaktır. Öncelikle evinizde sizinle yaşamaya karar veren evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Beslenme alışkanlığı, tuvalet bakımı ve evde vakit geçirmesi bir evcil hayvanın öncelikleridir.

Kediler günümüzde evde bakılabilecek ve bizlere iyi birer dost olabilecek hayvanların başında gelir. Peki, evimize gelen yeni dostumuzun ihtiyaçları nelerdir? Günlük bakımını kolayca nasıl sağlayabiliriz?

 

trixie_toilette_offen_rot

Kedi Tuvaleti ve Kedi Kumu

m_rm_r_naturel_kedi_kumu_10_ltKedi bakımında en önemli ihtiyaçlardan biridir. Kedilerimizi köpekler gibi dışarıda dolaşamadığı  için ihtiyaçları olan malzemelerin evde bulunması gerekir. Kedi tuvaleti kumu eşelerken dökülmeyecek ve rahatlıkla kullanabileceği boyutlarda olmalıdır.

Günlük olarak kumunu değiştirebileceğiniz ürünler kullanmalısınız. Topaklanan kum veya kristal kum kedileriniz için idealdir. Topaklanan kum adını verdiğimiz kum kedilerimizin tuvaletini temizlememiz en pratik yollardan biridir. Topaklaşması sayesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Kristal kum ise yapısıyla idrarı hapseder ve kötü kokuların oluşmasını engeller.

 

Mama Seçimi

kitten-healthy-development-with-chicken_1_1Kediler beslenme konusunda seçici canlılardır. Ev yemekleri ile beslenmesine başlayan bir yavru kedilerde kuru mamayı kesinlikle reddedecektir veya konserve mama ile başlanan bir beslenme programı diğer yemek türlerini istememesine neden olacaktır. Her kedinin farklı bir damak tadı vardı. Bazı kediler tavuk etinden hoşlanırken bazıları ise balıktan hoşlanırlar. Öncelikli olarak kedinizin damak tadına uygun bir mama seçmeniz gerekmektedir. Kediniz için seçtiğiniz uygun yaş ve ağırlık türüne göre seçmeniz gerekmektedir.Seçtiğiniz bu ürünü mutlaka kullanım kılavuzunda belirtilen ölçüler ile kullanınız.


Konserve mama
kullanımda dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise kedinizin yaş ve boyutlarıdır. Yavru kediniz için mutlaka yavru kedine özel mamalar kullanmanız gerekmektedir. Miktarları ise kullanım şeklinde belirtilen ölçülerde vermeyi ve bunun gelişimi için önemli olduğunu unutmayın.

 

24498Mama ve Su Kabı

Kedilerinizin mama ve suya kolay bir şekilde ulaşması için uygun kaplar kullanmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Kullandığımız mama kabının yanında mutlaka kolayca ulaşabileceği bir su kabı bulunmalıdır.Kullanılan mamalar kedinizin susamasına ve bol su tüketmesine neden olur. Kedinize su yeri süt vermeyin.

Süt kesinlikle suyun yerini tutmaz ve hassas olan midelerine zarar verebilir. Normal süt kullanımı yerine kediler için özel olarak hazırlanan kedi sütlerini denemelisiniz. Kullandığınız süt için ise mutlaka ayrı bir kap kullanmanız gerekiyor. Mama kaplarınızı sıklıkla temizleyiniz ve her gün suyunun temiz olduğundan emin olunuz

 

Boyun Tasması

Kedilerimizin için özellikle evimize yeni gelen bu küçük misafirlerimiz için gereklidir. Etrafı tanımak için evinizin her köşesinde olma ihtimalleri vardır. Tasmalarda bulunan çan sayesinde onları bulmamız kolaylaşacaktır.


Tırmalama Tahtası

Tırmalama tahtaları, kedinizin egzersiz yapmasını ve tırnaklarındaki ölü deriyi temizlemelerini sağlar. Bununla birlikte kedilerimizin içgüdüsel olarak gerinme ihtiyacını kolay bir şekilde karşılayabilecek gerekli bir üründür.

 

Tarama Ürünleri

Özellikle kedinizin tüy yapısına göre günlük olarak kullanmanız gereken bir üründür. Uzun tüylü ırklarda en gerekli malzemedir. Yavruluk döneminden itibaren düzenli bir şekilde uygulayacağınız tarama işlemi kedinizin tüy bakımda oldukça önemlidir.

 

Taşıma Çantası

Yapacağınız yolculuklar sırasında, veterinere muayenelerine giderken hem sizin hem de kedinizin rahat yolculuk yapması için mutlaka sahip olmanız gerek bir üründür. Kediler kendilerini kapalı bir kutunun içinde güvende hissederler. Taşıma çantası sayesinde rahat bir yolculuk yapmalarını sağlayabilirsiniz.

 

45804 (1)Oyuncaklar

Kediler de oyuncaklara ihtiyaç duyar. Sahip oldukları oyuncaklar kedilerin hareket etmesine, fit kalmasına ve duyu organlarını keskinleşmesini sağlar. Siz yanında olsanız da olmasanız da doğru kedi oyuncağı ile kediniz hiç bir zaman can sıkıntısı yaşamaz.

Advertisement

10 comments

 1. elif diyor ki:

  kedim için çok yarar lı olcak

 2. Nilüfer diyor ki:

  Kedime tırmalama tahtası ve birsürü oyuncak aldım fakat tahta yerine koltuğu tırmalıyor aynı zamanda oyuncaklarıyla oynamıyor neden olabilir

  • Pamuk diyor ki:

   Psikolojisi bozulmuş olabilir yada hastadır.

  • Feyza diyor ki:

   Nedeni tırmalama tahtasının boyu veya tırmalama tahtasının durduğu yer yüzünden de olabilir. Çözüm olarak kedi uzaklaştırıcı spreyleri öneririm. Kedinizin yaklaşmasını istemediğiniz yerlere kullanabilirsiniz. Ayrıca kedinizin oyuncakları veya tahtayı kendilerinin oynamasını beklemeyin. İlk önce kendiniz oynayıp ilgilenerek onu alıştırmanız gerek. Eğer kediniz yavru değil ise öğrenmesi geç olabilir. Bu yüzden sabırlı davranmanız gerek. Şimdiden kolay gelsin 😀

  • esra diyor ki:

   kedi nanesi ile ona tırmalama tahtasını sevdirebilirsiniz

  • hasan diyor ki:

   kediyi terbiye etmelisin

 3. ceyda diyor ki:

  kedim için çok iyi tavsiye teşekkürler

 4. ecem su diyor ki:

  kedim yeni doğdu 4 kedim var çok teşekkür ederim sitenize…

 5. MEL diyor ki:

  40 yasimi astim ilk defa bir yavru kediyle evimi paylacagim oncesinde bilgi edinmek istedim kendimi egitiyorum verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim
  daha fazla bilgi alabilecegim onerilerinizi sevgiyle kabul ederim hoscakalin.

Bir Cevap Yazın